laserowe usuwanie kamieni nerkowych

operacja prostaty laserem

Bezpieczna operacja prostaty laserem holmowym

Objawy przerostu gruczołu krokowego, to zaleganie moczu w pęcherzu, słaby strumień moczu i potrzeba częstego oddawania moczu, szczególnie w godzinach nocnych. Mogą one wskazywać na stan zapalny, a nawet raka prostaty. Stosuje się leczenie prostaty laserem, które polega na zmniejszeniu objętości gruczołu, dzięki czemu ustępują objawy związane z jego przerostem. Zabieg ten jest skuteczny, bezbolesny, a rekonwalescencja przebiega szybko. Po operacji pacjent nie musi przyjmować dożywotnio leków na to schorzenie. Operacja prostaty laserem holmowym jest fachowo nazywana laserową enukleacją HOLEP lub holmową laserową chirurgią prostaty. Do zabiegu wykorzystywany jest laser holmowy. Metoda HOLEP jest stosunkowo bezpieczna. Istnieje minimalne ryzyko wystąpienia krwawienia. Operacja prostaty laserem holmowym jest również wskazana w przypadku nawracających infekcji układu moczowego i kamicy pęcherza moczowego.

Laser zielony

Kolejna metoda z wykorzystaniem lasera, to laserowe odparowanie tkanki gruczolaka prostaty. Operacja prostaty laserem zielonym odbywa się bez utraty krwi. Dzięki temu nie występują powikłania i zabieg może być wykonywany u osób z obniżoną krzepliwością krwi. Oxyhemoglobina krwinek czerwonych pochłania światło lasera zielonego. Towarzyszy temu efekt termiczny i natychmiastowe zamykanie naczyń. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie i pacjent tego samego dnia wraca do domu. Pozwala on na zachowanie potencji, a wykonany we wcześniejszym stadium choroby pozwala uniknąć powikłań w wieku starszym.

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Zabieg laserem wykonuje się również w celu usunięcia kamieni z układu moczowego. Jest to metoda mało inwazyjna i pacjent nie odczuwa skutków ubocznych operacji. Kruszenie kamieni odbywa się pod kontrolą urologa, a pacjent jest w znieczuleniu ogólnym. Laserowe usuwanie kamieni nerkowych jest skuteczne w przypadku nawet najtwardszych złogów. Pacjent wychodzi ze szpitala tego samego dnia, a po kilku dniach wraca już do pełnej aktywności. Metoda ta jest bezpieczna i zyskała dużą grupę zwolenników.

laserowe usuwanie kamieni

Laserowe usuwanie kamienie metodą ESWL oraz PCNL

Mało jest tak bolesnych chorób jak kamica nerkowa. Co zrobić, by uniknąć zatoru w moczowodzie, a tym samym bólu? Rozwiązaniem jest laserowe usuwanie kamieni. W Polsce najczęstszą metodą kruszenia kamieni w nerkach jest tzw. ESWL oraz PCNL. W pierwszym przypadku do rozbicia złogów używane są ultradźwięki, zaś drugi polega na wkłuciu się w nerkę i usunięciu kamieni. Kruszenie ultradźwiękami ma ograniczoną skuteczność oraz jest bolesne. Wkłucie się w nerkę pacjenta przy PCNL zaś jest naruszeniem integralności ciała, co powinno być ostatecznością, gdyż niesie za sobą ryzyko powikłań.

Laser holmowy

Laserowe rozbijanie kamieni metodą RIRS jest mało inwazyjną i skuteczną metodą walki z tym nawracającym schorzeniem. Za pomocą ureteronoskopu lekarz przez cewkę moczową i pęcherz dostaje się do nerki pacjenta. Narzędzie to jest dużo cieńsze niż nefroskop używany zwykle przy PCNL. Po dostaniu się do nerki, kamienie są kruszone za pomocą laseru holmowego. Następnie zakładany jest cewnik wewnętrzny JJ, który umożliwia spływanie moczu i pozostałych złogów. Ta operacja laserowa pozwala na usuwanie kilku kamieni na raz. Usunięte mogą być nawet duże złogi, o wielkości powyżej 2 cm. Co więcej, w czasie zabiegu lekarz może oczyścić z kamieni obie nerki na raz, gdyby zaszła taka potrzeba. Kolejnym plusem takiego zabiegu jest jego mała inwazyjność. Żadne powłoki nie są naruszane. Nie wykonuje się żadnych nacięć. Ureteronoskop, jako bardzo cienkie narzędzie, nie uszkadza dróg, którymi dostaje się do nerek pacjenta. Tak jak każdy zabieg operacyjny, RIRS niesie ze sobą ryzyko zakażenia i infekcji, ale dzieje się to bardzo rzadko.

Mało inwazyjne, ale kosztowne

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych w ten sposób to światełko nadziei, dla wszystkich, którzy zmagają się z nawracającą kamicą nerkową. Dlaczego jednak najpopularniejszą metodą pozostaje albo samodzielne "rodzenie" kamieni, albo ESWL? Przeszkodzą jest wysoki koszt tego zabiegu, który nie jest refundowany przez NFZ. Laserowe usuwanie kamieni RIRS to z sposób na pozbycie się złogów, który jest skuteczny, mało inwazyjny i może stanowić najlepszą metodę do walki z tym powracającym schorzeniem.

laserowe rozbijanie kamieni

Kamica nerkowa i laserowe rozbijanie kamieni

Kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu moczowego. Choroba częściej dotyczy mężczyzn, zwłaszcza między 30 a 50 rokiem życia. Początkowo kamica nerkowa przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj wykryta zostaje przypadkowo w czasie badania USG jamy brzusznej lub podczas napadu kolki nerkowej, która świadczy o znacznym zaawansowaniu choroby. Czasem jedyną metodą leczenia jest laserowe rozbijanie kamieni.

Przyczyny i objawy kamicy nerkowej

Zadaniem nerek jest filtracja krwi dzięki czemu z organizmu usuwane są substancje szkodliwe i trujące. Zdarza się jednak, że część osadów pozostaje w kielichach nerkowych. Z czasem osad narasta tworząc konglomerat, który nie ulega rozpuszczeniu. Tak tworzą się złogi, potocznie zwane kamieniami. Drobne kamienie mogą się przemieszczać i bywa, że zostaną wydalone z organizmu wraz z moczem. Większe złogi stanowią zagrożenie, mogą bowiem utknąć w drogach moczowych (wykonuje się wtedy laserowe rozbijanie kamieni). Poza ogromnym bólem, który temu towarzyszy (napad kolki nerkowej) dochodzi do utrudnionego odpływu moczu, a czasem do całkowitego jego zatrzymania. Jest to sytuacja zagrażająca życiu, gdyż zatrzymanie moczu może prowadzić do zakażenia, które nie leczone rozprzestrzenia się na cały organizm.

Przyczyny kamicy nerkowej

Na powstanie kamicy nerkowej ogromny wpływ ma niewłaściwa dieta. Do tego przyczynia się słabe nawodnienie organizmu, wady wrodzone układu moczowego, długotrwałe przyjmowanie witaminy D, wapnia lub witaminy C. Choroby układu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego - Crohna), nadczynność przytarczyc lub skłonności dziedziczne mogą również być przyczyną powstawania kamieni nerkowych.

Objawy kamicy nerkowej

Objawy kamicy nerkowej to przede wszystkim silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący w kierunku pęcherza moczowego. Często pojawiają się nudności i wymioty. Przemieszczaniu się kamienia towarzyszą krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu, podwyższona temperatura, niepokój.

Leczenie kamicy nerkowej

Przy drobnych kamieniach istnieje szansa na usunięcie złogów drogami naturalnymi. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a jeśli doszło do zakażenia wprowadza się antybiotykoterapię. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych wykonuje się przy złogach, które są na tyle duże, że mogą utknąć w świetle moczowodu. Ta metoda pozwala na rozbicie kamienia na drobniejsze, możliwe do wydalenia fragmenty.

Laserowe rozbijanie kamieni, podobnie jak operacja prostaty laserem jest małoinwazyjną metodą leczenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Nie dochodzi jednak do naruszenia powłok, gdyż dotarcie do kamienia odbywa się przez cewkę moczową. Po takiej operacji pacjent szybciej dochodzi do zdrowia i już po kilku dniach może podjąć aktywność fizyczną. Metoda endoskopowa pozwala na usuwanie kamieni o średnicy do 2,5 cm.

Kamica nerkowa może mieć charakter nawracający i po jakimś czasie problem może powrócić. Laserowe usuwanie kamieni można przeprowadzić ponownie bez ryzyka uszkodzenia miąższu nerki.