laserowe usuwanie kamieni nerkowych

laserowe rozbijanie kamieni

Kamica nerkowa i laserowe rozbijanie kamieni

Kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu moczowego. Choroba częściej dotyczy mężczyzn, zwłaszcza między 30 a 50 rokiem życia. Początkowo kamica nerkowa przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj wykryta zostaje przypadkowo w czasie badania USG jamy brzusznej lub podczas napadu kolki nerkowej, która świadczy o znacznym zaawansowaniu choroby. Czasem jedyną metodą leczenia jest laserowe rozbijanie kamieni.

Przyczyny i objawy kamicy nerkowej

Zadaniem nerek jest filtracja krwi dzięki czemu z organizmu usuwane są substancje szkodliwe i trujące. Zdarza się jednak, że część osadów pozostaje w kielichach nerkowych. Z czasem osad narasta tworząc konglomerat, który nie ulega rozpuszczeniu. Tak tworzą się złogi, potocznie zwane kamieniami. Drobne kamienie mogą się przemieszczać i bywa, że zostaną wydalone z organizmu wraz z moczem. Większe złogi stanowią zagrożenie, mogą bowiem utknąć w drogach moczowych (wykonuje się wtedy laserowe rozbijanie kamieni). Poza ogromnym bólem, który temu towarzyszy (napad kolki nerkowej) dochodzi do utrudnionego odpływu moczu, a czasem do całkowitego jego zatrzymania. Jest to sytuacja zagrażająca życiu, gdyż zatrzymanie moczu może prowadzić do zakażenia, które nie leczone rozprzestrzenia się na cały organizm.

Przyczyny kamicy nerkowej

Na powstanie kamicy nerkowej ogromny wpływ ma niewłaściwa dieta. Do tego przyczynia się słabe nawodnienie organizmu, wady wrodzone układu moczowego, długotrwałe przyjmowanie witaminy D, wapnia lub witaminy C. Choroby układu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego - Crohna), nadczynność przytarczyc lub skłonności dziedziczne mogą również być przyczyną powstawania kamieni nerkowych.

Objawy kamicy nerkowej

Objawy kamicy nerkowej to przede wszystkim silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący w kierunku pęcherza moczowego. Często pojawiają się nudności i wymioty. Przemieszczaniu się kamienia towarzyszą krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu, podwyższona temperatura, niepokój.

Leczenie kamicy nerkowej

Przy drobnych kamieniach istnieje szansa na usunięcie złogów drogami naturalnymi. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a jeśli doszło do zakażenia wprowadza się antybiotykoterapię. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych wykonuje się przy złogach, które są na tyle duże, że mogą utknąć w świetle moczowodu. Ta metoda pozwala na rozbicie kamienia na drobniejsze, możliwe do wydalenia fragmenty.

Laserowe rozbijanie kamieni, podobnie jak operacja prostaty laserem jest małoinwazyjną metodą leczenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Nie dochodzi jednak do naruszenia powłok, gdyż dotarcie do kamienia odbywa się przez cewkę moczową. Po takiej operacji pacjent szybciej dochodzi do zdrowia i już po kilku dniach może podjąć aktywność fizyczną. Metoda endoskopowa pozwala na usuwanie kamieni o średnicy do 2,5 cm.

Kamica nerkowa może mieć charakter nawracający i po jakimś czasie problem może powrócić. Laserowe usuwanie kamieni można przeprowadzić ponownie bez ryzyka uszkodzenia miąższu nerki.