laserowe usuwanie kamieni nerkowych

thulep prostata

Nieinwazyjnie i bezpiecznie

Bardzo częste występowanie przerostu prostaty powoduje, że urolodzy wciąż szukają nieinwazyjnej i bezpiecznej metody jej leczenia. Wynalezienie laserów stało się momentem przełomowym. Leczenie prostaty laserem ogranicza ryzyko powikłań, które zazwyczaj pojawiają się przy standardowej operacji. Ponadto jest bardziej ekonomiczne, ponieważ skraca pobyt pacjenta w szpitalu (zazwyczaj do 24h). Jest też bardziej korzystny dla chorego, gdyż może on szybko wrócić do pracy i normalnej codziennej aktywności. Jednym z rodzajów urządzeń wykorzystywanych przy tym zabiegu jest laser ThuLEP.

Leczenie w jedną dobę

Metoda ThuLEP zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i ogranicza wypływ krwi. Jest to związane z faktem, że wiązka lasera nie wnika tak głęboko w tkanki, a dodatkowo natychmiast zamykane są naczynia krwionośne. osoba poddawana leczeniu jest zawsze pod wpływem znieczulenia ogólnego, więc nie czuje bólu. Co ważne, nie powstają widoczne nacięcia. Po zabiegu w pęcherzu moczowym umieszcza się cewnik, który wyjmuje się zazwyczaj po upływie jednego dnia. W sytuacji łagodnego przyrostu prostaty, operacja laserowa przebiega co do zasady tylko w jednej fazie i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Zaleca się laserowe usuwanie prostaty osobom, które zmagają się z częstymi infekcjami układu moczowego i zatrzymaniem moczu. Sam zabieg ma za zadanie zlikwidowanie nieprzyjemnych objawów, a tym samym polepszenie jakości życia chorego. Do wspomnianych dolegliwości trzeba zaliczyć m. in. mocne bóle w dole brzucha, gwałtowne parcie na pęcherz albo uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Laser zielony kontra ThuLEP

W niektórych placówkach medycznych zabieg ten wykonuje się laserem KTP. Jednak operacja prostaty laserem zielonym jest droższa. Ponadto nie pozwala wyciąć dużej ilości tkanki, co jest ważne w momencie oceny histopatologicznej tkanki w celu wykrycia zmian nowotworowych. Niestety, usuwanie prostaty laserem ThuLEP nie jest refundowane  przez NFZ. W Polsce istnieje możliwość zastosowania tego typu leczenia wyłącznie w prywatnych klinikach. Kosztuje to ok 7500 złotych.