laserowe usuwanie kamieni nerkowych

operacja laserowa

Operacja laserowa

Operacja laserowa to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia chorób męskiego układu moczowo-płciowego. Pozwala w bezpieczny i nieinwazyjny sposób skruszyć i usunąć kamienie nerkowe. Laserowe usuwanie kamieni polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do cewki moczowej bez nacinania skóry. Następnie złogi w nerkach są kruszone w drobny pył, co pozwala na ich samoistnie usunięcie wraz z moczem. Pacjenci oceniają laserowe rozbijanie kamieni nerkowych jako bezbolesny zabieg. Do tego lekarze chwalą jego rezultaty, małą inwazyjność i możliwość usunięcia nawet dużych zwapnień. Z reguły pacjent jeszcze w dniu zabiegu może opuścić szpital i w ciągu tygodnia wrócić do pełnej sprawności.

Laserowa operacja prostaty

Równie powszechne we współczesnej urologii jest leczenie prostaty laserem. Zabieg wykonuje się u mężczyzn z łagodnym przerostem, nowotworem gruczołu krokowego albo zablokowaniem odpływu moczu. Zwykle przeprowadzany jest w asyście anestezjologa, który znieczula chorego od pasa w dół. operacja laserowa polega na wprowadzeniu do cewki resektoskopu, za pomocą którego usuwane są fragmenty tkanki prostaty. Pozwala zmniejszyć objętość gruczołu i zniwelować dolegliwości podczas oddawania moczu, co szczególnie poprawia komfort życia pacjentów w starszym wieku.

Leczenie nowotworów

W przypadku złośliwych nowotworów możliwe jest również całkowite laserowe usuwanie prostaty. Decyzję o takiej operacji podejmuje lekarz urolog na podstawie badania histopatologicznego, obecności markerów nowotworowych i dodatkowych badań obrazowych. W przeciwieństwie do klasycznej metody, usuwanie prostaty laserem jest bezpieczniejsze. Ogranicza ryzyko krwawienia, skraca czas hospitalizacji i jest związane z mniejszym ryzykiem powikłań. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a pacjent zwykle może opuścić szpital już następnego dnia.

Nowoczesna operacja - operacja laserowa

Operacja laserowa stała się złotym standardem w leczeniu kamicy i powiększenia prostaty u pacjentów bez innych wad anatomicznych układu moczowego. Jest szczególnie korzystną metodą leczenia schorzeń urologicznych u starszych pacjentów z chorobami współistniejącymi. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że ważny dla ich zdrowia jest szczególnie krótki czas zabiegu, niewielka utrata krwi i szybki wypis ze szpitala.