laserowe usuwanie kamieni nerkowych

operacja prostaty laserem

Bezpieczna operacja prostaty laserem holmowym

Objawy przerostu gruczołu krokowego, to zaleganie moczu w pęcherzu, słaby strumień moczu i potrzeba częstego oddawania moczu, szczególnie w godzinach nocnych. Mogą one wskazywać na stan zapalny, a nawet raka prostaty. Stosuje się leczenie prostaty laserem, które polega na zmniejszeniu objętości gruczołu, dzięki czemu ustępują objawy związane z jego przerostem. Zabieg ten jest skuteczny, bezbolesny, a rekonwalescencja przebiega szybko. Po operacji pacjent nie musi przyjmować dożywotnio leków na to schorzenie. Operacja prostaty laserem holmowym jest fachowo nazywana laserową enukleacją HOLEP lub holmową laserową chirurgią prostaty. Do zabiegu wykorzystywany jest laser holmowy. Metoda HOLEP jest stosunkowo bezpieczna. Istnieje minimalne ryzyko wystąpienia krwawienia. Operacja prostaty laserem holmowym jest również wskazana w przypadku nawracających infekcji układu moczowego i kamicy pęcherza moczowego.

Laser zielony

Kolejna metoda z wykorzystaniem lasera, to laserowe odparowanie tkanki gruczolaka prostaty. Operacja prostaty laserem zielonym odbywa się bez utraty krwi. Dzięki temu nie występują powikłania i zabieg może być wykonywany u osób z obniżoną krzepliwością krwi. Oxyhemoglobina krwinek czerwonych pochłania światło lasera zielonego. Towarzyszy temu efekt termiczny i natychmiastowe zamykanie naczyń. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie i pacjent tego samego dnia wraca do domu. Pozwala on na zachowanie potencji, a wykonany we wcześniejszym stadium choroby pozwala uniknąć powikłań w wieku starszym.

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Zabieg laserem wykonuje się również w celu usunięcia kamieni z układu moczowego. Jest to metoda mało inwazyjna i pacjent nie odczuwa skutków ubocznych operacji. Kruszenie kamieni odbywa się pod kontrolą urologa, a pacjent jest w znieczuleniu ogólnym. Laserowe usuwanie kamieni nerkowych jest skuteczne w przypadku nawet najtwardszych złogów. Pacjent wychodzi ze szpitala tego samego dnia, a po kilku dniach wraca już do pełnej aktywności. Metoda ta jest bezpieczna i zyskała dużą grupę zwolenników.