laserowe usuwanie kamieni nerkowych

laserowe usuwanie kamieni

Laserowe usuwanie kamienie metodą ESWL oraz PCNL

Mało jest tak bolesnych chorób jak kamica nerkowa. Co zrobić, by uniknąć zatoru w moczowodzie, a tym samym bólu? Rozwiązaniem jest laserowe usuwanie kamieni. W Polsce najczęstszą metodą kruszenia kamieni w nerkach jest tzw. ESWL oraz PCNL. W pierwszym przypadku do rozbicia złogów używane są ultradźwięki, zaś drugi polega na wkłuciu się w nerkę i usunięciu kamieni. Kruszenie ultradźwiękami ma ograniczoną skuteczność oraz jest bolesne. Wkłucie się w nerkę pacjenta przy PCNL zaś jest naruszeniem integralności ciała, co powinno być ostatecznością, gdyż niesie za sobą ryzyko powikłań.

Laser holmowy

Laserowe rozbijanie kamieni metodą RIRS jest mało inwazyjną i skuteczną metodą walki z tym nawracającym schorzeniem. Za pomocą ureteronoskopu lekarz przez cewkę moczową i pęcherz dostaje się do nerki pacjenta. Narzędzie to jest dużo cieńsze niż nefroskop używany zwykle przy PCNL. Po dostaniu się do nerki, kamienie są kruszone za pomocą laseru holmowego. Następnie zakładany jest cewnik wewnętrzny JJ, który umożliwia spływanie moczu i pozostałych złogów. Ta operacja laserowa pozwala na usuwanie kilku kamieni na raz. Usunięte mogą być nawet duże złogi, o wielkości powyżej 2 cm. Co więcej, w czasie zabiegu lekarz może oczyścić z kamieni obie nerki na raz, gdyby zaszła taka potrzeba. Kolejnym plusem takiego zabiegu jest jego mała inwazyjność. Żadne powłoki nie są naruszane. Nie wykonuje się żadnych nacięć. Ureteronoskop, jako bardzo cienkie narzędzie, nie uszkadza dróg, którymi dostaje się do nerek pacjenta. Tak jak każdy zabieg operacyjny, RIRS niesie ze sobą ryzyko zakażenia i infekcji, ale dzieje się to bardzo rzadko.

Mało inwazyjne, ale kosztowne

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych w ten sposób to światełko nadziei, dla wszystkich, którzy zmagają się z nawracającą kamicą nerkową. Dlaczego jednak najpopularniejszą metodą pozostaje albo samodzielne "rodzenie" kamieni, albo ESWL? Przeszkodzą jest wysoki koszt tego zabiegu, który nie jest refundowany przez NFZ. Laserowe usuwanie kamieni RIRS to z sposób na pozbycie się złogów, który jest skuteczny, mało inwazyjny i może stanowić najlepszą metodę do walki z tym powracającym schorzeniem.