laserowe usuwanie kamieni nerkowych

laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Bezpieczne laserowe rozbijanie kamieni

Laserowe rozbijanie kamieni (Laser Fragmentation of Stones, LFS) to nowoczesna metoda leczenia kamieni nerkowych. Metoda ta została opracowana z myślą o bezbolesnym i bezpiecznym usuwaniu kamieni. W wyniku czego pacjenci nie muszą przechodzić tradycyjnej operacji chirurgicznej. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych pojawiło się w celu zastąpienia tradycyjnych metod leczenia, takich jak kamieniowanie, przezcewkowa litotrypsja nefrotyczna (PNL) i otwarte usuwanie kamieni. Technika ta wykorzystuje promieniowanie laserowe do rozbijania kamieni nerkowych w małe kawałki, które mogą być łatwo usunięte przez układ moczowy. Laserowe usuwanie kamieni jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w leczeniu kamieni nerkowych.

Podział laserów holmowych

Do LFS stosuje się głównie laser holmowy. Pracuje on w podczerwieni, emituje fale o długości 2140 nm. Lasery holmowe dzieli się generalnie na trzy grupy, zależnie od ich mocy. Wyróżnić można laser holmowy o mocy:

  • 10-30W - jest to podstawowe narzędzie w większości oddziałów urologicznych. Jest pomocny, jeśli chodzi o laserowe rozbijanie kamieni nerkowych oraz leczenie zwężeń w obrębie układu moczowego.
  • 30-60W – za jego pomocą przeprowadza się leczenie prostaty laserem, w przypadku gruczolaków o niewielkiej objętości
  • 60-150W – sprawdza się w leczeniu kamicy nerkowej. Również laserowa operacja prostaty bez ograniczeń co do wielkości gruczolaków jest przeprowadzana za jego pomocą

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Mówiąc o kamieniach nerkowych, nie sposób pominąć Retrograde Intrarenal Surgery (RIRS). W tym przypadku giętki aparat optyczny jest wprowadzony przez cewkę moczową i skierowany na kamienie. Laser holmowy kruszy kamienie, które następnie są wydalane z moczem. Główne wskazania do wykonania RIRS, to kamienie o średnicy mniejszej niż 2,5 cm i większej niż 0,5 cm. Minimalne ryzyko powikłań i krótkie okresy hospitalizacji to główne zalety laserowego rozbijania kamieni.

Warto też wspomnieć o metodzie ESWL, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Sprawdza się w kruszeniu złogów o wielkości 5 mm – 2 cm.

Mimo tych zalet, operacja laserowa nie jest stosowana w leczeniu kamieni nerkowych u wszystkich pacjentów. Głównymi przeciwwskazaniami są ciąża, zakażenia układu moczowego oraz zwężenia moczowodu. Szczególną ostrożność należy zachować także przy zaburzeniach krzepnięcia i rozrusznikach serca.